Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?  

 

Asgari ücret zammı 2020 yılında ne kadar olacak diye merak eden işçiler için bir araştırma yaptık. Una göre yeni senede asgari ücret zam tahmini olarak enflasyona göre bir zam artışının söz konusu olacağını ifade edebiliriz. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi %12 civarı olacakken asgari ücret zam miktarı da yine bu oran civarında olacağını ifade edebiliriz. Tabi 2020 agi ödemeleri, vergiler dahil artışlar, eşli çalışanlar, eşi olan, evli olan ve çocuk sahibi olanlar ile ilgili olarak artışlar sürekli değişmektedir. Bekar birisinin maaşı ile evli ve çocuk sahibi olan birisinin maaşı aynı olmaz.

Asgari ücret zam tahminine baktığımızda ilk olarak göze çarpan enflasyon oranının ne kadar olacağı ve bunun ne kadarının zamma yansıyacağıdır. Bununla ilgili olarak şunu ifade edebiliriz; genelde işçi sendikaları, işveren temsilcileri ve hükümet arasında yapılan asgari ücret zam pazarlığında hükümet arabuluculuk yapmaktadır. Tabi hükümetler her zaman büyük patronların isteklerine olumlu yanıt veren taraf olarak algılanır; durum her ne kadar böyle gösterse de sonuçta masada anlaşma olmadığında bu sefer herkesin gözü kulağı hakem heyetine bakmaktadır. Hakem heyeti anlaşma sağlanmadığında bu sefer son sözü söyleyen yetkili mercidir.

Şimdilik beklenen asgari ücret zam oranı hakkında 2019 için şunu söyleyebiliriz; Zam oranı yıllık üfe tüfeye göre şekillenecek olup şimdilik beklenen zam oranı %10 civarı olacak olup bu da toplamda 400  TL’lik bir artış sağlayacaktır.

Şu anda asgari ücret 2020 TL iken yeni yılla birlikte bu rakamın 2400  TL olması söz konusu olacaktır. 2400 tl OLDUKÇA DÜŞÜK BİR RAKAM; ama enflasyon daha yüksek çıkarsa o zaman zam oranı da daha fazla artış gösterebilir. Şimdilik sendika temsilcileri asgari ücret en az 2000 TL olmalıdır diye zam pazarlığına oturacaklar; ama ne kadar yükselir tam kestirmek şimdilik çok zor. Ama en iyi ihtimalle %15’lik zam gelse bile bu 240 TL yapar ki bu da toplamda asgari ücret zam tahmin, ile birlikte agi 2020 hariç 2460 TL olması anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir