Bankadaki Paramı Kimler Görebilir?

Son yıllarda artık insanların bütün paraları banka hesaplarında toplanır olmuştur. Banka hesaplarının kişisel olmasından dolayı da birçok kişi bankadaki paramı kimler görebilir diye merak etmektedir. Her ne kadar banka hesaplarının gizliliği ve Bankacılık Kanununa göre müşteri bilgilerinin gizliliği esas olsa da bir banka hesabının sahibi dışındaki kişiler tarafından da görülmesi mümkündür.

T.C. Kimlik Banka Hesap Sorgulama

Aslında yasal düzenlemelere göre bankadaki paramı kimler görebilir sorusuna vereceğimiz cevap son derece kısıtlıdır. Her ne kadar başkasının banka hesabına nasıl girilir, eşimin banka hesaplarını nasıl öğrenirim gibi meraktan kaynaklanan araştırmalar yapılsa da bunlardan netice almak yasal olarak imkansızdır. Hatta T.C. kimlik banka hesap sorgulama dahi yapılamamaktadır. Nedeni ise banka hesaplarının ve kişi bilgilerinin tek şifre ya da kod üzerine sabitlenmemiş olmamasıdır. Bir kişinin kendisi dahi kendi hesabına girmek için birden çok şifre sistemini çözmelidir.

Tüm Banka Hesaplarımı Öğrenmenin Yolu

Bugün isim soyisimle banka hesap sorgulama yapılamamaktadır. Bunun nedeni kişilerin isim soy isimlerine ulaşmanın son derece kolay olması ve güvenlik açısından zafiyet doğurmasıdır. Bu yüzden kendi hesabımızın internet bankacılığına girerken dahi hesap numarası, geçici şifre, cep telefon numarası, karekod gibi ayrıntılar girmemiz gerekir. Bu yüzden bankadaki paramı kimler görebilir sorusuna vereceğimiz ilk cevap kendimiz olacaktır ki o da kimlik tespitimizi yaptırdıktan sonrası için geçerlidir. Üstelik bütün bankalar Merkez Bankası gibi bir merkeze bağlı olsa dahi işleyişleri bireyseldir. Bu yüzden tüm banka hesaplarımı nasıl öğrenirim diyenler için dahi tek merkezden bunu yapmak mümkün değildir.

Devletin Banka Hesaplarımı Görebilme Yetkisi

Bir kişi babasının, çocuğunu, eşinin ya da bir başkasının hesabındaki parayı göremez. Eğer hesap sahibi ölmüş dahi olsa mirasçıların ölen kişinin bankada bulunan hesaplarına ulaşabilmesi için yetki belgelerinin olmasıdır. Bu yetki belgeleri ise resmi makamlar tarafından verilecek mirasçı veya vekillik kaydıdır. Bu noktada devlet bütün banka hesaplarımı görebilir mi diye düşünülebilir. Evet yetkili merciler hesaplara ulaşabilir. Fakat bunu gerçekleştirmek içi dahi çeşitli prosedürlerin, izin yazılarının alınması gerekir.

Başkasının Banka Hesabını Öğrenme

Bankadaki paramı kimler görebilir sorusuna karşılık başkasının banka hesabını öğrenme yetkisi banka çalışanlarına da verilmiştir. Bir banka çalışanı bir hesap sahibinin aynı bankadaki bütün paralarını, hesaplarını görebilir. Fakat diğer bankalardaki hesaplarını göremez. Bunun tek istisnası sahip olunan kredi kartları, çekilen krediler ve bunlara ilişkin kefalet durumlarıdır. Bunlar da Kredi Kayıt Bürosu üzerinden görülebilir. Bu işlemde dahi bankalardaki paralarınızı diğer bankaların çalışanları göremez.

Banka Hesaplarını Hackleme

Devlet, banka yetkilileri ve benim dışımda bankadaki paramı kimler görebilir derseniz 4. şık banka hackerleri olacaktır. Bunlar kişisel bilgiler ve iletişim bilgileri ile banka hesaplarına ulaşırlar, veri hırsızlığı yoluyla bankadaki paralarınız, hesaplarınız görebilirler. Her ne kadar suç olsa da hackerler her gün yüzlerde insanın banka hesaplarını hackleme yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir