Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekleri ile konut kredisi almak isterseniz, Sizde yerli katılım bankalarında bir konut hesabı açtırmalısınız. 2019 yılında başlayan uygulama ile devlet evlenme çağına gelip, para biriktiren veya bir ev almak için birikim yapmak isteyen kişilere 15 bin lira Devlet konut kredisi vermektedir. Bu krediden faydalanmak için evlilik çağında olmakta gerekmiyor. Bunun yanı sora devlet destekli ev kredisi çekmek isteyen gazi ve şehit yakınlarına TOKİ’den faizsiz kredi verilmektedir. Gelin ayrıntıları birlikte inceleyelim.

Devlet konut kredisi nasıl alınır?

Türkiye’de bulunan tüm bankalarda, ister mevduat , ister katılım bir konut birikim hesabı açıyorsunuz. Bu hesaba her ay belirli miktarlarda bir para ödemesi yapıyorsunuz. Namı diğer, her ay paşa paşa bu hesaba para bayılıyorsunuz. Her ay ödeyebileceğiniz üst sınır 250 liradan başlıyor ve 2.500 TL. ye kadar gidiyor. Yani maaşınız yüksek ise aylık ikibin beşyüz lira dahi ödeyebiliyorsunuz.  Her ay düzenli ödeme yaptınız ve farzedin devlet konut kredisi hesabınızda çok para birikti. Gelelim ödeme işlemine;

36 ay ve 47 ay arasında düzenli ve aralıksız para ödeyenler, hesapta biriken tutarın %15’ini alabilirler. Hemen bir örnek vermek gerekirse 100 bin lira birikmiş ise 15.000 Tl. alabilirsiniz.

Devlet konut kredisi şartları nelerdir?

48 ay ve 59 ay ödeme yapanların alabileceği oran ise %18’dir. Bankada 10.000 TL. devlet konut kredisi biriktiren bir müşteri 1.800 TL. konut birikimi alabilir.

DEVLET KONUT KREDİSİ ŞARTLARI

60 ay ve daha fazla para biriktirenler ise yüzde yirmi oranında (TAM ORAN) devlet katkısı alacaklar. Eğer 75.000 TL. birikim yapmış iseniz, en fazla 15.000 TL. para alabilirsiniz.

Ziraat bankası konut birikim hesabı uygulamasına başlamıştır. Buradan başvurabilirsiniz.

Yukarıda anlatıldığı üzere, 15.000 Tl. alabilmek için 60 ay beklemeniz gerekmiyor ancak, 15.000 TL. alabilmeniz için 36 ve 47 ay arasında bankada 100.000 TL. biriktirmeniz gerekiyor.

Devlet konut kredisi ilk ödemeleri 26/08/2016 tarihinde yapılacak ve şimdiden para biriktirmeye başlayan genç arkadaşlar yarın öbür gün, 15.000 TL. ekstra parayı aldıklarında evlerine bir adım daha yaklaşacaklar.

Bazı yorumculara göre Devlet konut kredisi nasıl alınır? sorusuna cevap olarak, bu para az görülse de, hiçbir banka bu kadar sürede, ana paraya dokunmaksızın, bu oranda faiz veremez. Yine kişi, satın almak istediği konutu bulduktan sonra bankaya başvurabilir ve konut parasını çekmek istediğini beyan edebilir. Ancak bu başvuru en erken 3 sene sonra yapılmalıdır. Önemli bir konu ise, eğer eşinizin veya birinci derece akrabalarınızın üzerine bir ev veya satın alınmak istenen gayrimenkul var ise, Devlet kredisinde bu mal sorun teşkil etmektedir. Bu kapsamda alınmak istenen evin, 1. derece akrabanın üzerine olmaması şarttır.

Devlet konut kredisi çekmek için gerekli evraklar

Eğer sizde 2018 yılında verilecek olan Devlet konut kredisi ve katkısından yararlanmak isterseniz, şimdiden hemen başvurarak, bir hesap açabilir, birikime başlayabilirsiniz. Gerekli evraklar ve belgeler konusunda ise, bankaların istediği üzerine;

  • Kat mülkiyet evrakları ve belgesi,
  • Nitelikli yapı izni belgesi olan müsatakil evleri
  • Kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin evrakları mecvut olanlardır.

Gazi ve Şehit Yakınlarına TOKİ Faizsiz Kredisi

Gazi ve şehit yakınlarına TOKİ tarafından devlet destekli olarak faizsiz krediler verilmektedir. Özellikle 15 temmuz gazi ve şehit yakınlarına TOKİ tarafından büyük indirimler yapılmaktadır. Kıbrıs gazilerine, terör mağdurlarına verilen devlet destekleri içinde en çok başvuru alan TOKİ’nin yaptığı ve indirimli şekilde dağıttığı bu konutlardır. Anlaşma banka olarak Halk Bank olsa da dönem dönem bütün bankalar bu indirimden müşterilerini faydalandırabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir