Genel

Memura Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Kamu çalışanları olarak memurlar; memurlara faizsiz kredi veren bankalar olup olmadığını merak etmektedir. Özellikle devlet destekli verile faizsiz kredilerden yararlanmak isteyen, öğretmen, polis, TSK görevlileri her sene belli kredi kampanyaları yapan bankalar ayrıca faizsiz memur kredisi istemektedir. Özellikle Halk Bank öğretmenler gününde birçok kampanya yapmaktadır. Düşük faizle kredi bunlardan biridir. Şimdi diğer bankalara bakalım.

Memura kolay kredi veren bankalar arasında Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıf Bank gibi kamu bankaları ilk sırada yer almaktadır. Memurların maaşları sabit ve garantili olduğu için aslında birçok banka onlara anında kredi onayı vermektedir. Ama memurların kredi limitini doldurması ve kredi sicillerinin bozulması nedeni ile bazı bankalar zorluk çıkartabilmektedir. Bu nedenle kolay kredi veren bankaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Halk Bankası Memura Kefilsiz Anında Kredi

Halk Bankası memurlar için aynı gün onaylı anında kefilsiz kredi vermektedir. Halk Bankası maaş müşterisi olanlara ve diğer müşterilerine kefilsiz şekilde kredi limitinin yeterli olması durumuna hemen kredi çıkartılabilmektedir.

Kamu personeli olmak, 657′ ye tabi olmak, zaman zaman avanta sağlasa da, kredi konusunda çokta faydalı olduğunu söylemek mümkün değil. İşinizin garanti olması nedeniyle kolay kredi alma imkanı bulunurken acil nakit ihtiyacınızı memur kredisi veren bankalardan temin edebilirsiniz. Eğer size özel bir avantaj yok ise, tüm bankalar sizin için aynıdır. 657 sayılı kanun size böyle bir hak tanımasa da, Devlet zaman zaman sizi düşünmektedir.  Şimdi kredileri ve avantajları inceleyelim.

Memur kredisi almak için genellikle kredi veren bankalarda öncelik olarak sürekli işlem gerçekleştirdiğimiz bankalara bakmaktayızdır. Bu bankanın işlem ücretleri, dosya masrafları ve faiz oranları bizlere uymuyor ise o zaman kredi çekme işlemimiz için başka bankaya başvuruda bulunmaktayız.

Düşük faizli kredi işlemlerinde ise dikkat etmemiz gereken husus hem kredi faiz oranlarının düşük olması hem de dosya masrafı maliyetinin az olması gerekmektedir. Memurlara kredi veren bankalar  kredi işlemlerini hızlı bir şekilde düzenleyerek uygun faiz oraları ile çok çabuk işlemleri gerçekleştirmekte.

Kredi işlemi talep eden şahıs memur olduğu için başvuru işlemi tanımlarken maaş bordrosuna ihtiyaç duyulmamaktadır. İşlem kapsamında öncelikli ola etkinlik memurlar için kredi veren bakalar kapsamında acil nakit ihtiyacı olan memur kredisi verme işlemini gerçekleştirmektir.

Başvuru esnasında talep edilen maaş bordrosu ilk önemli etken olup memurlarda bu belge hazır olduğundan hemen işlem yapabilme imkanı bulunmaktadır. Memur olan vatandaşlara kredi veren bankalar Akbank, Odeabank, TEB bankası, Garanti Bankası, ING bank, Halk bank ve daha bir çok bankadan memurlara yönelik memur kredisi alabilme imkanına sahipsiniz.

Bir çok banka yukarıdaki saymış olduğumuz bankalarda buna dahil olmak üzere memurlara sunula kredi imkanı kapsamında maaş bordrosunun istenmesinin nedeni vadelendirme seçeneğinden kaynaklanmaktadır. Yani kredi çeken kişiler ne kadar sürede bunu geri ödeyebilir bunu gözlemlemek amacı ile memur kredisi işlemi esnasında maaş bodrosu talep edilmektedir.

Memur kredisi faiz oranları ve vadeleri

Memura faizsiz kredi hakkında ek bilgileri aşağıda yazdık. Ama önce faizli kreidler hakkında bilgiler verelim.

Memur kredisi için 48 aya varan süre seçenekleri ile kredi alma imkanına sahip olabilmektedir. Genellikle yerleşim alanı olarak oldukça uygun bölgeler olan Doğu bölgeleri özellikle memurlar için daha öncelikli alanlarda bir tanesidir. Çünkü Doğu bölgesinde geçim imkanı daha yüksek olmaktadır. Öyle ki kira, gider ve benzeri masraflarda daha uygun gider tutarı oluşmaktadır. Bu giderlerin yanı sıra bir çok memur birikim dahi yapabilmektedir.

Lakin batı kesimlerde ise bu durum tam tersi olmakla beraber ekonomik sıkıntılar oluşmaktadır. Kredi oranları bakımından;Akbank bankası kredi faiz oranlaması %0.99 vadelendirmesi ise 12 ay olmaktadır. Halk bankasında ise %0.97 ile %1.02 olan memur kredisi oranı vadelendirme olarak 36 ayda ödenebilmektedir.

Vakıfbank %0.99 faiz oranı imkanı ile kredi verirken 60 ay taksit imkanı sunarak uzun dönemli kredi imkanı sunmakta. Akbank’ta temin edeceğiniz kredi tutarı size kısa ve fazla gelebilir lakin Halk bank ve Vakıf bank bankaları sizlere aradığınız kredi seçeneğini uygun faiz oranı ve 60 taksit seçenekleri ile alabilirsiniz.

Devlet memuru kredisi almak için en uygun faiz oranını sağlayan banka Halk bankası olurken %0.97 faiz oranı ile uygunluk sağlamaktadır. En fazla faiz seçeneğine sahip baka ise %1.10 faiz oranı ile TEB. 36 ay taksit seçeneği ile kredi imkanı sağlamaktadır.

Kamu Çalışanlarına Faizsiz Kredi  Veriliyor Mu?

Memura faizsiz kredi imkanı veriliyor mu? Kamu çalışanları olarak, öğretmen, polis, asker ya da diğer memurlara henüz bir faizsiz kredi imkanı tanınmadı. Sadece öğretmenlere özel bazı düşük faizli ihtiyaç kredileri verilmektedir. Bunun dışında ING Bankası eski OYAK Bank ile yaptığı anlaşma gereği TSK personeline indirimli krediler verebilmektedir. Polislere 10 nisan haftasına özel indirimler olsa da genel anlamda memurlar için faizsiz konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi verilmemektedir. Memura faizsiz kredi 2019 detaylarını yazdık.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

To Top