Dosya masrafsız konut kredisi veren bankalar

Dosya masrafsız konut kredisi veren bankalar 2020 güncel liste olarak; Halk Bankası, Vakıf Bankası, Yapı Kredi, Deniz Bank, Ziraat Bankası olarak bilinmektedir. Bu bankaların sunmuş olduğu dosya masrafsız konut kredilerinde istenen bazı şartlar vardır. Ayrıca dosya masrafı istenmeyen kredilerin faiz oranları biraz daha yüksek olabilmektedir.

Her banka verdiği krediye istinaden dosya masrafı gibi ücretler almaktadır. Kredi tahsis ücreti adı altında geçen bu masrafları dönem dönem düzenlediği kampanyalarla almayan bankalar da mevcuttur. Fakat genelde masrafsız kredilerin faiz oranları diğer bankalara nazaran daha yüksek olur. Bu bir pazarlama stratejisidir. O yüzden faiz oranlarına da dikkat etmekte fayda vardır. Tabi her banka da durum böyle değildir, hem dosya masrafı almayan hem faiz oranı almayan ya da faiz oranını düşük tutan bankalar da vardır.

Masrafı olmayan ev ve mortgage kredileri

Dosya masrafsız krediler aslında genellikle ihtiyaç kredilerinde mevcuttur. Çünkü taşıt kredilerinde ve konut kredilerinde zorunlu alınması gereken bir çok ücret vardır.(taşınmaz rehin ücreti, ekspertiz ücreti gibi) Ayrıca konut kredisinde önemli olan dosya masrafsız olması değil faiz oranı düşüklüğü olmalıdır. Çünkü dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti genelde 300 TL- 2000 TL arasındadır. 100.000 TL’lik bir konut kredisi için ortalama 500 TL kredi tahsis ücreti ödersiniz. Bunu ödemeseniz dahi eksper ve taşınmaz rehin ücretini zaten ödemek zorundasınız. Bu ücretler de bankadan bankaya değişir ama muhtemelen 600 TL-1000 TL arası tutacaktır. Kısaca dosya masrafından kaçayım derken yüksek faiz oranına tabii tutulabilirsiniz bu da sizi karar değil zarara sokacaktır.

Eğer ihtiyaç duyduğunuz tutar çok yüksek değilse Ziraat bankasının, Finansbank’ın, Teb bankasının, Odeabank’ın ve Denizbank’ın  masrafsız ihtiyaç kredilerinden faydalanabilirsiniz. Zaten artık bir konut almak için belli bir peşinata sahip olmanız gerekmektedir bu peşinatın üstünü dosya masrafsız ihtiyaç kredisi ile tamamlayabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse masrafsız konut kredisi veren bankalar adlı konumuzda; ek masrafları değil uzun yıllar boyunca ödeyeceğimiz için faiz oranlarını baz alarak başvurumuzu yapmamız doğru olacaktır.

Dosya masrafsız konut kredisi veren bankalar

Dosya Masrafsız Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Siz dosya masrafı ödemeden konut kredisi almak istiyorsanız bunu bankaya bildirip uygun bir kredi seçeneğinin sunulmasını isteyebilirsiniz. Konut kredilerinde genelde dosya masrafı olsa da daha sonra aslında iade işlemleri de yapılabilmektedir. Ama en baştan hiç dosya masrafı vermemek daha yerinde olacaktır. Bunun için yapılması gereken tek şey dosya masrafsız kredi başvurusu yapılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir