Banka Kredisi

Esnafa yüzde elli indirimli 2018 kefalet kooperatifi kredisi

31/01/2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak Halkbank ve Esnaf Kefalet Kooperatif kefaleti ile esnafımıza sıfır faizli ve yüzde 50 oranında faizli kredi yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, esnafımız 2018 yılında devlet destekleri ile sıfır faizli kredi çekebilecekler.

Halkbank 2018 yılında Esnaflara kooperatif kefaleti ile veya direk esnaf kredisi (kobi) olarak kullanılan krediler için eski yıllarda çekilen ve 2018 de ödenmeye devam eden krediler için yüzde 50 faiz indirimi yapacak.

Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan, kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren, “esnaf vergi muafiyet belgesi” sahibi olan esnaf ve sanatkarlarla, Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan, ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda son bir yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara 2019’de kullandırılacak krediler ve bakiyesi 2019 yılına devreden krediler için de yüzde 100 faiz indirimine gidilecek.

Eskimiş mesleklerde en az 3 yıllık ustalık belgesi olanlar ise, 2019 sıfır faizli Devlet destekli Halkbank Kooperatif kredisi kullanabilecekler.

Kosgeb’den projesi onaylanan girişimciler ise, bu projeleri Halkbank’a sunmaları durumunda sıfır faizli 100 bin lira kredi çekebilecekler.

Makine ve techizat alımları için ise 2017 yılında girişimci esnaflarımıza 30.000 TL. limitli %100 sıfır faiz indirimi uygulanacak ve bu kapsamda esnafa Halkbank tarafından makine ve demirbaş techizat alımlarında faizsiz esnaf kredisi 2017 yılında kullandırılacak.

Esnaflarımız 2017 yılında geriye dönük 1 sene içinde en fazla 2 defa sıfır faizli veya yüzde elli faizli Halkbank Kooperatif Devlet Destekli kredi kullanabilecekler.

2018 Sıfır faizli Hibe ve Devlet Destekleri

  • Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde Sıfır Faizli KOSGEB Kobi İşletme desteği,
  • Milli Tarım Projesi ile Genç Çiftçilere 30 bin lira hibe kredi,
  • Köye dönüş projesi ile verilecek olan 30 bin lira faizsiz kredi çekebilecekler.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

To Top