Ev Eksper Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Konut kredisi çekmek isteyen kişilerin kredi öncesi eve eksper yaptırmaları zorunlu tutulmaktadır. Bankanın anlaşmalı eksper firmaları tarafından yapılan bu işlem için çıkan masrafları da krediyi çekecek olan vatandaş ödemektedir. Genelde yüksek çıkan bu masrafları ödemek istemeyenler, konut kredisi eksper ücretinin nasıl geri alınacağını merak edip bunun mümkün olup olmadığını araştırmaktadır.

Eksper ücretinin iade edilmesinde önemli nokta kredinin kullanılıp kullanılmamasıdır. Eğer kredi başvurusu yapıldıysa ve konut de satın alındıysa banka size eksper ücretini ödemek istemeyecektir. Çünkü, ödenen bu paralar bankalara değil eksper firmalarına verilmektedir. Bu da bankadan bir alacağınızın olmadığı anlamına gelir.

Banka Eksper Komisyonu Aldıysa Durum Değişir

Eğer banka eksper firmasından bir komisyon aldıysa o zaman bu komisyonun iadesi söz konusu olacaktır. Krediyi kullanmış olsanız bile bankanın almış olduğu eksper komisyonunu tam olarak geri alabilirsiniz.

Evin metre kare cinsinden evin eksper değeri belirlenir. Şu anda 1000 TL civarında olan bu ücret için bankalar genelde %50 civarı komisyon almaktadır. Yaptığınız sözleşmeleri incelerseniz bunun açıkça yazdığını göreceksiniz. Bu komisyonu talep edebilir hemen iade alabilirsiniz.

Kullanılmayan Konut Kredisinde Eksper Ücreti İadesi 

Evi aşmaya karar verip eksperin gitmesini sağladınız. Ama bir şekilde evden vazgeçtiniz ya da size istediğiniz kadar konut kredisi çıkmadı. O zaman ödediğiniz eksper ücretini boşa gitmemesi için bankaya yazılı bir dilekçe yazıp eksper parasını isteyebilirsiniz. Banka her ne kadar verilen bir hizmet olduğu için eksper ücretini ödemek istemese de siz tüketici hakem heyetine gittiğinizde olay lehinize çözülecektir. Burada kesin bir durum söz konusu olmadığı için ve mağdur olmamanız için bir hukuk bürosu ile görüşmeniz mantıklı olacaktır.

Eksper Ücret Faturası Kişiye Kesilmediyse İade Mümkün

Diğer bir özel durum şudur. Eğer banka eksper firmasına ücret öderken faturayı kendi adına kestirdiyse o zaman tüketici hak talep edebilir. Ama ekspertiz firması faturayı tüketiciye kestirdiyse bu sefer tüketici hak talep edemiyor. Anlaşmaya bakabilir hatta bankadan bir fatura örneği isteyebilirsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse hemen tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Bu anlamda sizin için olumlu bir sonuç çıkacaktır. Ama dediğimiz gibi eksper firmasına kesilen faturanın sizin adınıza değil banka adına kesilmiş olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir