Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi kullanmak isteyen kişilerin bankaya gittiklerinde onlardan kredi notu ve gelir beyanı istendiğini biliyoruz. Kredi sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar 2019 araması yapan kişiler de tam bu noktada bir kredi çekme sorunu yaşamaktadır. Çünkü ülkemizde bankalar gerçek manada kara listeye girmiş ya da kredi notu düşük kişilere kredi vermemeyi tercih etmektedir. Peki findesk kredi sicili bozuk kişilere kredi veren bankalar var mı ya da bu kişiler nasıl kredi çekebilir? İşte bununla ilgili bir çalışma yaptık ve sicili bozuklara kredi imkanını araştırdık.

Sicili Bozuklara Kredi Verilir Mi?

Öncelikle bunu şu şekilde ifade edelim. Daha önce sicili bozuk olan kişilere birçok banka kredi vermiyordu. Bunun iki nedeni vardı. Birincisi kara listeye girenlere kredi verilmesi durumunda BDDK bunu tespit edip ilgili bankaya yüklü para cezaları veriyordu ki bu en büyük sebepti. İkinci sebep olarak da bankalar sorunlu kişilere kredi vermelerin durumunda kredilerin geri ödenmeyeceğini ve bankanın zor duruma düşeceğinden endişe ediyordu.

Son çıkan bir sicil affı ile artık BDDK bankalara kara listeye kredi çıkartma noktasında yardımcı olmaya başladı. Birçok bankaya bırakın ceza vermeyi artık o bankalara sicili bozuklara kredi verin diye teşviklerde bile bulunulmaya başlandı bu da kredi çekemeyenlere kredi noktasında en büyük destek oldu.

Kara Listeye Girenlere Kredi Verilmeye Başlandı

2019 sicil affı ile kredi imkanı müjdesi verilmeye başlandı. Bu sicil affı sonrası bankalar kara listeye girenlere kredi vermeye başladı. Çünkü artık ceza yemeyeceklerdir. Fakat yine de bir engel var diyebiliriz. O da bankanın size güvenmesi yani taksitlerin aksatılmamasını istemektedir. Bunun da bazı çözümleri vardır. Bu da kefilli kredi, ipotekli kredi gibi teminat sunularak kredi çekilmesi yöntemleridir.

Bozuk Sicile İpotekle Kredi İmkanı

Ak Bank, Ziraat Bankası, Halk Bankası gibi büyük bankalar kişinin kredi sicili bozuk olsa bile onlara ipotekli kredi vermeye başladı. İpotekli kredi çekmek istiyorum diyenlere ev ipoteği, arsa, araba, ya da daha değerli mülk ipoteği karşılığında kredi verilmektedir.

Kefilli Kredi Çekmek

Yine sicili sorunlu olanlara kredi noktasında kefil de işe yaramaktadır. Kefille kredi kredi çekemeyenlere bankaların sunmuş olduğu bir alternatif olarak durmaktadır. Siz de kefil bularak bankaya gidip kefilli kredi çekebilirsiniz.

Sicili Bozuk Olana Kolay Kredi Veren Banka

Sicili bozuk olanlara en kolay kredi veren banka kamu bankası olan Ziraat’tir. Ziraat kara listeye kredi veren ender bankalar arasında yer almaktadır. Bunun için tabi bankaya gelir belgesi ve istenmesi durumunda iyi bir ipotek ya da kefil göstermelisiniz. Bu durumda siciliniz bozuk olsa bile ihtiyaç ya da konut kredisi çekebilirsiniz.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar 2019

Kara listede olanlara kredi veren bankalar en son çıkan sicil affı sonrası kredi onaylarında hızlanmaya başladı. Özellikle kamu bankaları sicil affı sonrası çok daha kolay kredi vermeye başladı. Normalde kırmızı listeye giren kişiler 5 sene boyunca bireysel kredi çekemezler; ama sicil affı ile; Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankaları kara listeye girenlere kredi vermeye başladı.  Aşağıda www.ekonomistr.com sitesi üzerinden alınmış kaynak gösterilmiş bir pasaj vardır. Lütfen devamı için kaynak yazımızı da okuyunuz.

Sicilim Bozuk Kimse Kredi Vermiyor Ne Yapmalıyım?

Şimdi bazı müşterilerin geliri çok olmamasına ve kredi notunun da kötü olmasına rağmen sürekli olarak banka banka dolaşarak kredi çekmeye çalışmaktadır. Bu kişilerin hemen kredi çekebileceği ifade eden yerler olsa da bu yanlıştır. Bu kişiler Türkiye şartlarında asla kredi çekemez. Bilinçsiz banka müşterilerine hiçbir banka kredi vermez. Ama dediğimiz gibi yaparsanız, kısmen de olsa kredi çekme şansınız olabilir.

Kaynak: https://www.ekonomistr.com/kredi-sicili-bozuk-olanlara-kredi-veren-3-buyuk-banka/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir