Genel

IBAN ve SWIFT nedir

Para transfer işlemi gerçekleştirecek olan kişilerin en sık karşılaştıkları kavramlar IBAN ve SWIFT’tir. Bu yüzden pek çok kişi IBAN ve SWIFT nedir diye merak ediyor. Bu iki kavram bankacılık alanında kullanılan terimlerdir ve her ikisi de kısaltmadır.

IBAN Nedir?

Aslında IBAN daha yakından bildiğimiz bir uygulamadır. Temelde Avrupa Birliği ülkeleri arasında banka hesap numaralarını standart hale getirmek için oluşturulmuş olsa da zamanla daha fazla ülke tarafından kullanılmaya başlanmış, 2008 yılından itibaren Türkiye’deki bankalarda da zorunlu hale gelmiştir. Merkez Bankası tarafından düzenleme altına alınan IBAN numarası Türkiye’de 26 karakterden oluşur. Hesap numaraları her bankada ayrı ayrı iken IBAN tektir ve havale, EFT işlemlerinde kullanılan en pratik koddur. Para göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını bilmeniz işleminizi hem hızlandıracak hem de garantiye alacaktır.

SWIFT Nedir?

IBAN ve SWIFT nedir diye araştıranların asıl merak ettikleri SWIFT’in ne olduğudur. SWIFT ne demek İngilizce olarak “hızlı, süratli, çabuk” gibi anlamlara gelir. Bankacılık alanında kullanılan SWIFT açılımı ise Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ifadesidir. Bankalarda yapılacak olan yabancı para transferi işlemleri SWIFT kodları aracılığıyla olur.

SWIFT İşlem Kodları

SWIFT nedir veya SWIFT işlemi nedir diye merak edenler için bütün bankalar SWIFT koduna sahiptir ve hem yurtdışından hem de yurt içinden gerçekleştirilecek döviz transferlerinde SWIFT kodu kullanılması zorunludur. SWIFT kodu büyük harflerle yazılır ve bankaları tanımlayan kodlardır. 8 veya 11 haneden oluşur. Örneğin SWIFT Ziraat Bankası kodu TCZBTR2A’dır. SWIFT Garanti Bankası kodu TGBATRIS’tır. SWIFT Akbank kodu AKBKTRIS’tır. SWIFT Yakı Kredi kodu YAPITRISFEX’dir. .

SWIFT Para Transferi Ücretleri

SWIFT para transferi ücretleri veya SWIFT ücretleri bütün bankaların havale, EFT ücreti tarzı bir uygulamadır. Her bankanın SWIFT ücreti değişmekle birlikte gönderilen veya gelen paranın şubeler kanalıyla, mobil uygulama kanalıyla, çağrı merkezleri kanalıyla, internet şubeleri kanalıyla, yurt içi bankaları olup olmamasıyla ve daha başka etkenlere göre değişmektedir. Bazı bankalar oransal olarak SWIFT para transferi ücreti talep ederken bazı bankalar USD cinsinden ücretlendirme yapmaktadır. Örneğin İş Bankası SWIFT ücretleri eğer para aktarımı isme ve kasaya yapılacaksa asgari 15 USD olmak üzere %0,5 ücret keserken hesaba gelen para transferlerinde %0,3 ücret kesmektedir. Eğer işlem internet şubeden yapılır ise oran %0,2’ye düşmektedir.

SWIFT Programlama Nedir?

Çok karşılaşılan bir diğer swift programlamadır. SWIFT programlama nedir diye merak edenler için SWIFT programlama, Apple tarafından markanın kendi ürünlerinde kullandığı İOS ve OS X platformlarına uygulama geliştirmek için oluşturulmuş bir dildir. 2014 yılında tanıtılan programlama dili SWIFT o günden bu yana geliştirilerek kullanılmaktadır. Fakat belirtmek isteriz ki yazılım dili olan SWIFT bankacılık işlemlerindeki SWIFT değildir. Apple’nın Swift’i “ebabil kuşu” anlamına gelen kelimeden esinlenilerek bu ismi almıştır. Zaten programın logosunda da kuş vardır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

To Top