İnşaat Tamamlama Kredisi Veren Bankalar 2020

İnşaat tamamlama kredisi veren bankalar 2020 yazımızda; inşaat halinde olan bir binanın tamamlanabilmesi için inşaat tamamlama kredisinin nasıl çekileceğini ve inşaatın yüzde kaçını bitmesi gerektiğini, gerekli diğer şartları ve belgeleri detaylı bir şekilde yazdık. Yazımızda; 0,79 faizli konut kredisi, 0.99 faizli konut kredisi gibi seçenekler de inşaat tamamlama kredisi çekilip çekilmediğini araştırdık.

Bitmemiş inşaat için kredi çekmek

İnşaat işi yapan iş adamları ya da müteahhitler evi temelden satışa sundukları zaman genelde ön ödeme olarak temelden müşterilerden para alırlar ve bu şekilde inşaatı tamamlarlar. Ama bazı durumlarda ev satışları yavaş gider ve evler kaba inşaat halindeyken ya da temelde iken satılamadığı için inşaatlar yarım kalır. İnşaatı yarım kalması için ve tamamlanabilmesi için müteahhitler bankalardan inşaat bitirme kredisi ya da inşaat tamamlama kredisi adı altından bir kredi çekmek isterler. Böyle bir inşaat tamamlama kredisi vardır ve bankalar belli aşamalara kadar inşaat’ın tamamlanması durumunda bazı şartları dahilinde Kredi vermektedir.

2020 yılında konut kredisi faiz oranları bilindiği gibi 0 79 faiz oranları düştü. İnşaat tamamlama kredisi nedir ? Bu faiz oranlarından yararlanıp yararlanılamayacağını araştırdık. Ve inşaatın hangi aşamada iken bankanın kredi verebileceğin de bankalarda giderek sorduk.

İnşaat tamamlama kredisi veren bankalar 2020

Öncelikle hangi bankaların inşaat bitirme kredisi verdiğini hızlı bir şekilde söyleyelim, ondan sonra bankaların banka banka hangi oranlarda tamlanan inşaatları ne kadar kredi verdiğini de yazalım.  Öncelikle inşaat kredisi, ev kredisi adı altında bir konut kredisi kullanmak istiyorsanız bazı şartlara sahip olmanız gerekiyor.  Bu şartlar; banka nezdinde En azından bir gelir sahibi olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir.

İnşaat’ın belli bir aşamaya kadar ya da En kötü ihtimalle %50 sinin bitmiş olması gerekiyor. Findeks kredi notunun çok düşük olmaması yani kredi siciliniz bozuk olmaması ve kara listeye girmemiş olmanız gerekiyor. Bankalarda daha önce çekmiş olduğunuz Kredi limitleri bakılacak olup kredi borç limit aşmamış olmanız gerekmektedir.

İnşaat Tamamlama Kredisi Veren Bankalar 2020

Bu şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız; Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Aktıfbank, Halk Bankası, Denizbank, iş Bankası, Garanti Bankası, Türkiye ekonomi Bankası, Şekerbank ve katılım bankaları olarak Türkiye finans Kuveyt Türk gibi bankalardan inşaat tamamlama kredisi çekebilirsiniz.

Denizbank inşaat tamamlama kredisi veriyor

2020 yılında en düşük faizle inşaat tamamlama kredisi veren bankalar arasında Denizbank ciddi manada öne çıkmaya başladı. Özellikle kentsel dönüşümden sonra aynı arsaya yeni bir inşaat yapan müteahhitler Denizbank’tan kredi çekmek istediklerini de 120 aya kadar bir kredi çekebiliyorlar. Bu kredinin çekilebilmesi için DenizBank danışmanlara da ekspertizlerin yapacakları incelemede bilirkişi raporuna göre inşaatın en azından %70’in tamamlanması gerekmektedir. Denizbank müşteri hizmetlerini arayarak ek bilgi alabileceğiniz gibi en yakın DenizBank şubesine de gidebilirsiniz.

Ziraat Bankası inşaat tamamlama kredisi 2020

Bilindiği gibi Ziraat Bankası ve diğer iki kamu Bankası konut kredisi faiz oranlarını bazı şartlarda 0, 79 oranına kadar düşürdü. Şartları tamamlayan müteahhitlerin yapmış olduğu sıfır daireler 0.79 faiz oranları ile satınalınabilmektedir. Bu oranlardan inşaat tamamlama kredisi çekerek de yararlanma imkanı var mı diye Ziraat bankası’na giderek sordum. Ama Ziraat Bankası 0,79 un tamamlanan evler için geçerli olduğunu ve yarım olan inşaatların yani henüz bitmemiş olan inşaatlar için bu düşük faizli kredi verilemeyeceğini beyan ettiler. Ama kredi faiz oranlarının 1.20 civarı olduğunu belirtebiliriz. Ziraat Bankası inşaat tamamlama kredisi için evin yeni ekspertizin yapacağı inceleme sonrası yüzde 70’inin tamamlanmış olması gerekiyor.

Halk Bankası inşaat tamamlama kredisi ve faiz oranı

Diğer bir kamu Bankası olarak Halk Bankası  yeni evler için 0,79 faiz oranı ile kredi veriyor. Yine yaptığımız araştırma neticesinde Halk Bankası’nın inşaat tamamlama kredisi için faiz oranlarının 0.79 değil 100 de 1 civarı olduğunu tespit ettik. Yine inşaatta inceleme yapacak olan Exper inşaat’ın yüzde altmışı tamamlanması durumunda kredi verebileceğini söyleyebiliriz.

Ama bazı banka şubeleri bu oranın % 80’lere kadar çıkabilmektedir. Yani bulunduğunuz ildeki banka şubesine insiyatifine bağlı olarak En kötü ihtimalle eviniz yüzde 80’i tamamlandıysa inşaat tamamlama kredisi çekebilirsiniz.

En düşük faizli inşaat tamamlama kredisi veren bankalar

Birçok müteahhit zor durumdan kurtulmak için evlerin temelden satarak gelen nakit parayla inşaatlarını bitirirler. Ama satışların durmuş olduğu şu günlerde birçok müteahhit artık binayı bitirebilmek için bankaların kapısını çalarak inşaat tamamlama kredisi çekmek istiyorlar. Burada çekilecek tutar çok yüksek olduğu için faiz oranları da çok önemlidir. Şu anda faiz oranları en düşük olarak 0.99 faiz oranıyla inşaat bitirme kredisi verilmektedir. Bu faiz oranlarını veren bankalar arasında şunlar yer almaktadır; Ziraat Bankası, Halk Bankası, VakıfBank, Yapı Kredi, burgan bank, Şekerbank, DenizBank, Türkiye ekonomisi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası en düşük İnşaat tamamlama kredisi banka olarak bilinmektedir.

İnşaat tamamlama kredisi için istenen belgeler

Bir inşaatın tamamlanabilmesi için gerekli paranın temini için banka kredisi başvuru yapılabilir. Bu başvuruda bankaların standart olarak isteyeceği belgeler şunlar olacaktır; kişinin nüfus cüzdanı, arsa tapusu, evin ruhsatı, kişinin gelir belgesi,
Çalışan işçilerin sigorta dökümleri,
arsa sahibi ile varsa arsa sahibinin de aynı şekilde diğer belgeleri,
Kredi için noterden arsa sahibi ile müteahhitin yapmış olduğu sözleşme,
Ortak pay belgesi,
Oda kayıt belgesi ve son olarak bilanço evrakları ile arsa ve binanın performans raporları istenecektir.
İnşaat tamamlama kredisi çekmek istiyorum diyorsanız bu belgelerini eksiksiz olarak tamamlayıp en düşük faizli İnşaat bitirme kredisi veren bankaların bir tanesini tercih ederek başvuru yapmanız gerekmektedir. 2020 yılı şartlarını ve diğer bilgileri sizin için paylaştık yine sorularınız olursa yorum kısmına belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir