İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (100 Bin Lira Limit)

İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar araştırması yapan kişilere kestirmeden şunu söyleyelim. Kredi sicili düzgün olan herkese ipotekli ihtiyaç kredisi verilmektedir. Bu kredinin limiti ipoteğin değerine ve sizin gelir durumunuza göre artabilmektedir. İpotekli kredi ile, araç, konut satın alabileceğiniz gibi nakit ihtiyaçlarınızı da giderebilirsiniz. 2019 yılına özel olarak ipotekle kredi veren bankalar ve şartlarını aşağıda belirttik.

Ev, araba, arsa, tarla rehinli ihtiyaç kredileri

Kredi karşılığında ipotek işlemi tesis ederek; ev, araba, tarla, arsa ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalardan bahsettik. İpotekli ihtiyaç kredisi, normal şartlarda çalışanların maaş bordroları karşılığında alabilecekleri ihtiyaç kredisinden daha yüksek miktarlar kredi alabilmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Ayrıca bu yöntem, sicili bozuk olan, ödeme sıkıntısı yaşamış, kredi kartı borcu olan veya bankalara benzer kredi borçları olanlar için kredi alabilmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. İpotekli ihtiyaç kredisi alabilmek için, bankaya bir taşınır veya taşınmaz malı ipotek ettirmeniz gerekmektedir. Bu sebeple, mülkiyeti sizin üzerinize olan taşınmaz mala ait sahiplik belgesi ile başvurmak gerekmektedir.

Eğer adınıza kayıtlı bir arsanız var ise, arsa ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Arsanın eksper değerinin % 75′ i kadar kredi kullanabilirsiniz. Bazı bankalar, ipotekli ihtiyaç kredisinde, kefil olan şahsın üzerine kayıtlı olan arsaları da kabul ederek, ipotekli ihtiyaç kredisi verebilmektedir.

Eğer bankalardan kredi çekemeyecek durumda iseniz, evinizin üzerinde herhangi bir haciz veya banka kredisi yok ise, evinizi ipotek ettirerek ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Ev ipotekli ihtiyaç kredisi miktarı ise, yine arsa da olduğu gibi, evin eksper değerinin % 75′ i kadar verilmektedir.

120 ay ipotek rehinli ihtiyaç kredisi

120 ay vadeli ipotekli ihtiyaç kredisi birçok bankadan alınabilmektedir. Tabi bu kredinin miktarına ve ipotek ettirilecek taşınmazın durumuna da bağlıdır. İpotekli ihtiyaç kredisi vermekte olan Garanti Bankası, Akbank, İş bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Denizbank, Finansbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi bankalara 120 ay ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

120 ay vadeli ipotekli konut kredisi

Ev kredilerinin genel kullanım vadesi 10 yıl (120 ay)’dır. Bu kredi maaş bordrolu konut kredisi başvurusu yapan ve almak istediği konutun % 25′ i kadar peşinatı olan kişilere verilebilmektedir. Ancak almak istediği konutun %25 oranında peşinatı olmayan kişiler bankalara ipotekli konut kredisi başvurusu yapabilmektedir. Bu uygulama sonucunda, ev almak isteyen müşterinin % 25′ i oranında peşinatı olmasa da, kendisinin veya kefilinin üzerine kayıtlı taşınmaz malları ipotek ettirerek, ipotek ettirilen taşınmazın % 50′ si ne kadar konut kredisi kullanabilmektedir. Bu kapsamda, hem yeni aldığı ev için, hemde ipotek ettiği ev için % 75′ ine kadar konut kredisi kullandığını varsaysak, peşinat ihtiyacını ipotek tesis ederek karşılamış olmaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (100 Bin Lira Limit)

Hangi bankalar ipotek karşılığı kredi veriyor?

  1. Halkbankası
  2. Ziraat Bankası
  3. Garanti bankası
  4. TEB
  5. HSBC
  6. Finansbank
  7. Denizbank
  8. Vakıfbank ve Ziraat Bankası
  9. Akbank

İpotek karşılığında yüksek meblağlarda ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyor iseniz, ipotek ettireceğiniz taşınmaza ait belgeler ile banka şubelerine başvurmalısınız. Ayrıca şubeye başvurmadan önce kredinin onaylanıp onaylanmayacağını öğrenmek için internet üzerinden ipotekli kredi başvurusu yapabilirsiniz.

İlgili: Banka kredisiz ev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir