Kira Öder Gibi Ev Almak İstiyorum

Düşük gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi olabilmek için kullanabilecekleri en uygun yöntemlerden bir tanesi kira öder gibi ev sahibi olmaktır. Kira öder gibi taksit taksit ev sahibi olabilmek için bu yazımızda başvuru yapabileceğiniz bazı yöntemler sunduk.  Bunlar arasında banka kredi seçenekleri, senetle ev alma, TOKİ’den ev alma ya da değişik finans şirketlerinden elden ödeme ile ev alma seçenekleri inceleyeceğiz.

Kredi faizlerinin çok yüksek olması ve birçok bankanın peşinatsız konut kredisi vermemesi nedeniyle birikimi olmayan fakir diyebileceğimiz Dar gelirli ailelerin ev sahibi olması artık çok zor bir hal almış gözüküyor.  Dar gelirli vatandaşlarımızın da ev sahibi olabilmesi için en güzel yöntem; kira öder gibi ev sahibi olma yöntemidir.

2020 yılında artık birçok kişi kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum diyerek ev arayışına girmektedir. İşte en basit yöntemleri ile kira öder gibi taksitler halinde az az ödeyerek ev sahibi olma metotları.

Kira öder gibi ev nasıl alınır?

Türkiye’de şu anda ortalama dar gelirli bir vatandaş 2 artı 1 ya da 3 artı 1 için bir eve 500 TL ile 800 TL arasında bir kira ödemektedir. Ortalama 3 artı 1 ya da 2 artı 1 bir ev satın alınmak istendiğinde her ne kadar ilden ile değişkenlik gösterse de ortalama olarak 150 bin TL ile 200 bin TL arasında bir paranın çıkartılması gerekmektedir. Asgari ücretle çalışan birisi ön ödeme olarak en azından 50 bin TL peşinat verip geri kalanını kredi çekse bile aylık olarak en az 1500 2000 TL gibi bir rakam ödenmesi gerekecektir ki bu da çok yüksek bir rakam olacağı için insanlar kredi çekerek ev sahibi olamıyor.

TOKİ’den Kira Öder Gibi Ev Almak

Bu yöntem yerine kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum diyenlerin yapması gereken şu olacaktır;  TOKİ’ye başvuracaklar ya da bankaların artan taksitli ev kredisi seçeneklerinden yararlanacaklardır.  TOKİ evleri 20 yıl vadeli satıldığı için çok uygun şekilde satın alınabilmektedir. Ama kura ile bu evler verildiği için şanslı olmanız gerekmektedir.

TOKİ başvuranların şu anda kura beklediklerini bildiğimiz için TOKİ’ye başvurma yanların ya da başvurup da kurada çıkmayanlar için şimdi ikinci seçenek olan artan taksitli konut kredisinden bahsetmek istiyorum.

Kira Öder gibi ev almak 2020

Artan taksitli konut kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olun

Öncelikle bu bildiğimiz standart bir konut kredisi değildir. Bu konut kredisi taksitlerini sizin belirlediğiniz ve istemeniz durumunda 15 seneye kadar yani 180 ay vadeye kadar çekilebilecek bir krediden söz ediyoruz. Ortalama 150 bin TL’lik bir ev için çekilecek olan 130.000 TL konut kredisi için aylık ödemeleriniz 1250 TL ya da 1300 TL gibi bir rakamdan başlatılabilir. Bu taksit her ay sizin istemeniz durumunda 50 TL ya da 100 TL ya da 200 TL gibi bir rakam artışı eklenerek Kredi ödemeleri devam edecektir. Örneğin 2020 yılında Mart ve nisan ayında 1250 TL ediyorsanız 2021 yılında Mart ayında 100 tl lik artışla 1350 TL ödemeye devam edeceksiniz.

Artan taksitli konut kredisinde ödeyeceğiniz faiz oranı ve ödeyeceğiniz faiz miktarı biraz daha yüksek olabilir ama en azından kira ödeyeceğinizi evinizin kredisini ödemiş oluyorsunuz.  Bu metotla eğer vadeyi 15 seneye uzatırsanız ödeme taksitleri biraz daha düşeceği için daha rahat bir pozisyonda krediniz ödeyeceksiniz.

Aylık ortalama olarak 2500 TL 3000 TL para kazanan ve çok kalabalık olmayan aileler için 1250 TL oldukça cazip bir ödeme diyebiliriz. 2020 yılının asgari ücreti eş yardımı ve diğer mesailerle beraber ortalama en az 2500 TL olduğu düşünüldüğünde bin 250 TL’lik bir kredi ödemesi %50 bir ödeme olacağı için aile bütçesinin ödenebilir bir rakamdan bahsediyoruz.

2020 yılında asgari ücret 2 bin 800 civarı olacağı tahmin edildiği için ödeyeceğiniz konut kredisinde 1350 çıkacağı düşünüldüğünde yine sizin lehinize olan bir durumdan söz ediyoruz. Yani kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum diyorsanız TOKİ haricinde bankalardan artan taksitli konut kredisi başvuru başvurusu yapabilirsiniz.  Onun için banka şubelerine giderek ek bilgi alabilirsiniz.

Kira öder gibi ev kredisi veren bankalar 2020

Yukarıda söz ettiğimiz artan taksitli konut kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olabiliyorsunuz. Hangi bankalar kredi veriyor? Yani kira öder gibi ev kredisi veren bankalardan söz edecek olursak bu bankaların başında; Ziraat Bankası, VakıfBank, Halk Bankası, Garanti Bankası, QNBBFinansbank, iş Bankası, Akbank, Türkiye ekonomi Bankası, Şekerbank, Denizbank, burgan bank ve katılım bankaları içerisinde Türkiye finans, Kuveyt Türk gibi ve Albaraka Türk gibi bankalar sayılabilir.

Bankalar içerisinde şu anda en düşük faizli kredi veren bankalar içerisinde Ziraat Bankası, Halk Bankası ,VakıfBank olarak o bankada ön plana çıkmaktadır. O bankalardan 0.96 hatta şu an 0,89 lira düşmesi bekleniyor faiz oranlarının bu faiz oranlarında kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kira ödeyeceğime kredimi öderim mantığı ile hareket ederseniz bir yapacağınız mali bir bütçe ile konut kredisi çekebilirsiniz.

Elden taksitle ev almak

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin diğer bir yöntem ile ev sahibi olabileceğini söyleyebiliriz. Bu yöntem elden taksitle ev alma yöntemidir. Bu senet imzalayarak ev alabileceğiniz gibi katılım yani ortak bir havuza para aktararak alabileceğiniz bir ev sistemidir. Şu an fuzulevim ve Eminevim gibi sistemler bu iş yapmaktadır. Eğer güvenebiliyorsanız bu sistemlere bir 15-20 bin TL’ye kadar ön ödeme vererek kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Süreci de kendiniz belirliyorsunuz yani aylık 2000 TL ya da bin TL gibi para ödüyorsunuz. Bu sistemi güvenilir olup olmadığına siz karar vereceksiniz biz burada bir sadece tavsiyede oluyoruz yani girip girmemek sizin kararınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir