Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü

Ev almak isteyen kişiler uzun yıllar peşinat biriktirdikten sonra istedikleri evi almaya karar verirler; ama her şey burada yeni başlıyor sayılır. Çünkü, asıl önemli konu ev kredisidir. Konut kredilerinde faiz oranları oldukça önemlidir. Düşük faizle çekilmiş bir ev kredisi 10 senede ortalama 30 bin TL kar edilmesini sağlar. Bu nedenle son çıkan konut kredisi faiz oranları düştü haberlerini çok önemsiyoruz. 2018 yılında ev satışlarında bir durgunluk olduğu bilinen bir gerçek bundan dolayı hükümet konut satışlarını arttırmak için konut kredisi faiz oranlarını 2020 yılında %1’in altına düşürdü.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Geçtiğimiz birkaç sene öncesine kadar konut faizleri %0,7’lere kadar düşmüş ve birçok kişi ev sahibi olmuştu. Ama faizlerin yükselmesi, doların artışa geçmesi birçok noktada olduğu gibi ev satışlarını düşürmüş ve banka konut faizlerinin de yükselmesine neden olmuştu. Türkiye’nin temel büyüme dinamiği inşaat sektörü üzerine olduğu için bu durum genel ekonomiyi de etkiledi. Bundan dolayı hükümet geçen hafta bir çalışma yaparak; konut kredisi faiz oranlarını düşürme kararı aldı. En son faiz oranları %1’10 civarı iken;

  • Ziraat Bankası : %0,98
  • Halk Bankası :%0,99
  • Vakıf Bank: %0,99 oranları ile ev kredisi faizlerini yeniden belirledi.

Diğer bankalara bakacak olursak, Yapı Kredi ve Ak Bank gibi özel bankaların faiz oranları halen %1,20 dolaylarında olup halkın kredi çekme sınırının üstünde yer almaktadır.

Konut Faizleri Ne Zaman Düşer

Şimdi birçok kişi ev almak için sabırlı bir şekilde ev kredilerinin daha da düşük faizlere inmesini beklemektedir. Peki konut kredisi faizleri ne zaman düşer? Bunun için zaten ilk müjdeli haber geçen hafta verildi ve faizler birkaç basamak düştü. Ama asıl beklenti bütün bankaların faizleri en azından %0,8’e kadar düşürmesidir. Bunun da seçim sonrasına denk geleceğini ön görüyoruz. Ama hiçbir zaman kesin konuşmak doğru olmaz.

Konut Kredisi Yapılandırma

Son bir senedir ev kredisi çeken kişiler de bazı noktaları merak edebilir. Örneğin %1,20’den ev kredisi çeken bir vatandaş, faizlerin düşmesi ile yeni konut kredisi faiz oranlarından yararlanmak isteyebilir. Bu noktada konut kredisi yapılandırma yapan bankalara başvuru yapması gerekmektedir. Bu bankaların başında da Ziraat ve Halk Bankası gelmektedir. Daha yüksek oranlarda kredi çekildi ise yeni bir bankaya başvuru yapılar refinansman yapılabilir. Yani konut kredisi yapılandırma 2020 yılında bir seçenek olarak karşınızda durmaktadır.

Bu yapılandırmayı bazı bankalar kabul etmemektedir. Çünkü, eski faizler daha yüksek olduğu için banka avantajlı çıkmaktadır. Ama tüketici hakem heyeti hakkınızı kullanabilir hatta buraya başvuru yapmadan önce, kamu bankalarına giderek kredinizi taşıyabilirsiniz.

Konut kredisi faiz oranları düştü mü, konut kredisi yapılandırma ve diğer tüm noktalarda merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir