Konut Kredisi

Konut kredisi yapılandırma ve faiz düşürme

Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte yeniden yapılandırma için bankalara başvuru yapılır. Konut kredisi yapılandırması her zaman tüketici için bir şanstır. Sabit faizli kredilerde faiz oranları yükseldiğinde bundan olumlu anlamda etkilenmeyen tüketici, faiz oranları düştüğünde ise yeniden yapılandırma imkanıyla düşen faiz oranlarından yararlanmak mümkündür. Fakat konut kredisi yapılandırmasının nasıl yapıldığıyla ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta vardır.

Kredisini yeniden yapılandırmak isteyen birisi kendi bankasına başvurabileceği gibi kredisini başka bir bankaya transfer etme şansına sahiptir. Fakat unutulmaması gereken nokta, kredisini başka bankaya taşıyan bir tüketicinin önceki bankaya kalan anapara üzerinden %2 erken kapama cezası ödemek zorundadır. Ayrıca, yeni dosya masrafları, ekspertiz ve ipotek ücretlerini göz önünde bulundurursak yeni bankaya geçmek peşin ödeme yükü yapılmasına neden olacaktır.

Kredinizi yeniden taksitlendirin

Konut kredisi yapılandırmasının bir diğer avantajı da eski kredinin kapatılıp yeni bir krediye başvuruda bulunulduğundan dolayı ödeme planını yeniden  şekillendirme fırsatı yakalanır. Krediyi sabit taksitli olarak kullanırken, arada geçen zaman diliminde elinize toplu para geçtiği zaman kredinizi yapılandırarak yeni açılacak olan krediye ara ödemeler ekletip maliyeti aşağılara çekebilirsiniz. Konut kredisi yapılandırması yapmak isteyenlerin öncelikle yapması gerken şey kredi vadesini düşürerek toplam faiz yükünü azaltmak öncelikli amaç olmalıdır. Eğer mümkün olacaksa aylık taksitleri arttırıp daha çok kara geçme fırsatı doğabilir. Bu durumun son bir avantajı ise, kredinin daha erken kapanacak olmasıdır. Konut kredisi yapılandırmasıyla birlikte önemli bir miktar para cebinizde kalmış olur.

Konut kredisi yapılandırma faiz oranları hesaplama

Herhangi bir vatandaşın X bankasından 2 sene önce, aylık %1,10 oranla, 10 yıllık 100 bin TL, aylık taksiti de 1.505 TL olan bir konut kredisi almış olduğunu düşünürsek. Daha sonra bu vatandaş Y bankası ile kalan 8 yıllık süreç için %0,75 oran, 1.500 TL dosya masrafı ile anlaşmış olsun. Bu vatandaş mevcut bankasıyla kredi ödemesine devam etseydi kalan 8 yıl için 55.500 TL faiz ödemesi gerekecekti. Fakat daha sonra kredisini taşıdığı yeni bankada bu rakam 38 bin TL civarlarına düşmektedir. Bu durumda bu vatandaşın erken kapama ücreti dahil toplam 16 bin TL’nin cebinde kaldığını görülmektedir.

Kredilerin düşmesi ile birlikte, konut kredisi yapılandırma kredilerine internet üzerinden online başvuruda bulunabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

To Top