Banka Kredisi

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma Yöntemi

2018 yılında Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunca kredi kartlarının internet alışverişine kapatılacağı haberi verildi. Buna göre sıfırdan kredi kartı alan ve halen kullanmakta olan vatandaşlarımızın büyük bir bölümü kartları ile internetten alışveriş yapmıyorlar. Buna rağmen tüm vatandaşlarımızın kredi kartları internet alışverişine açık pozisyonda bulunuyor. Bu durumda olan kredi kartları güvenlik açığı oluşturuyor ve kredi kartı ile internet alışverişi yapmayan vatandaşın kartları internetten kullanıma kapatılıyor.

 

Kredi Kartını İnternete Açtırma

Kredi Kartları 17 Ağustos 2019 Tarihinde Kapatılacak!

Yapılan açıklamaya göre 17 Ağustos 2019 tarihine kadar kartın ile internetten alışveriş yapacağını bildirerek, kredi kartı internet alışverişine açtırma başvurusu yapmayanların hesapları engellenecek ve talimat verene kadar bu kişiler internetten alışveriş yapamayacaklar. Uygulama ile 176 milyon adet kredi kartı kapsaması bekleniyor. Daha önce kredi kartının internetten kullanılması için talimat verenlerin de bu talimatları iptal edilecek ve kartlar kullanıma kapatılacak. Bunun için vatandaşın yeniden bankalara başvuru yaparak 17 Ağustos tarihine kadar yeniden kartlarını internet kullanımına açtırmaları gerekiyor.

Kredi Kartınız Güvende mi?

Bazı kullanıcıların birden fazla banka hesabı ve kredi kartı bulunduğu ve bu kartların bazılarının açıldığı anda internet alışverişine izin verdiği değerlendirildiğinde, her ne kadar 3D secure sistemi ile doğruma kodu gönderilerek işlem yapılabilse de, BTK bu konuda hassas davranıyor ve tüm kartların kullanıma kapatılmasına taraftar.

En Hızlı Kredi Kartı Veren Bankalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bazı bankaların şimdiden kullanıcılara SMS veya E-posta ile Mobil uygulamalarından ulaşarak Sanal ortamda kart kullanımına ilişkin talimat aldıkları öğrenildi. Diğer taraftan bazı bankalar ise sadece internet alışverişleri için sanal kart çıkarmayı veya var olan sanal kartları bu kapsamda kart kullanacak olan müşterilerine dağıtmayı hedefliyorlar.

 • Yapı Kredi,
 • Ziraat,
 • Akbank,
 • Halkbank,
 • Garanti,
 • İş Bankası

bankalarına ait bazı kartların, (World, Axess, Bonus vb.) internetten alışveriş yapılabilecek şekilde açıldıklarını, yeniden kullanıma açtırmak için bir işlem yapmanız gerekmediğini biliyor muydunuz?

Kredi Kartını İnternete Açtırma Yöntemi

BBDK’nın mevzuatı çerçevesinde kredi kartları internet sitelerinde kullanıma kapatılan vatandaşlarımızın bankalara yeniden başvuru yaparak kartlarını internet ortamında kullanabilmeleri için onay vermeleri şart koşuluyor. Bu işlem için bazı bankalar kullanıcıları şubelerine davet ederken, bazıları ise internet bankacılığından, ATM cihazlarından, mobil uygulamalarından ve telefon bankacılığından kredi kartı internet alışverişine açtırma izni veriyorlar.

Kredi Kartını İnternete Açtırma

SMS ile Kredi Kartını Sanal Alışverişe Açtırma (2018)

Kredi kartınızı internet kullanımına açtırmak için şuan itibariyle müşteri temsilcileri ile görüşerek talimat vermeniz yeterli görülüyor. Ancak 2018 yılında mevzuatın yürürlüğe gireceği tarihe yakın, bir çok bankanın axess, bonus, world gibi kredi kartlarının bir SMS ile internet kullanımına hazır duruma geleceği değerlendiriliyor.

İnternette Kredi Kartı Kullananlara Tavsiyeler

 • Eğer kartınız internet kullanımına açıksa, her ay düzenli olarak hesap ekstrasını kontrol ediniz.
 • İnternette sanal harcama limiti belirleyiniz ve sadece ihtiyacınız olduğunda belirleyiniz.
 • SSL sertifikası olsa bile, kime ait olduğunu bilmediğiniz web sitelerinde kredi kartınızı kullanmayınız. Mümkünse kapıda ödeme seçeneği ile alışveriş yapınız.
 • 3D Secure sistemini muhakkak kullanınız. Ödeme ekranında 3d secure seçeneği mevcut ise mutlaka bu seçeneği işaretleyerek ödemenizi yapınız.
 • Kart şifrenizi ve arkasında yazılı bulunan CCV güvenlik numarasını (Card Validation Value) hiç kimse ile paylaşmayınız.
 • Alışverişiniz esnasında, sizden kartın bilgilerini veya şifrenizi göndermenizi talep eden kişilere, bu bilgilerinizi göndermeyiniz.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

To Top