Kredisi Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Ev sahibi olabilmek için bankadan çekeceğiniz krediye konut kredisi denilmektedir. Konut kredilerinde banka almak istediğiniz eve ipotek koymaktadır. Bu bir nevi bankanın kendini güven altına almasıdır. Çünkü krediyi ödeyemediğiniz durumda ipotek ettirdiğiniz evi banka el koyma hakkına sahiptir. Bankadan ev kredisi almak oldukça zahmetlidir.

Konut Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Konut kredisi kullanabilmeniz için kredi notunuz konut kredi kullanmanız için yeterli mi? Bu konularda kredi kullanmak istediğiniz banka tarafından araştırılmaya başlanılırsınız. Çünkü bankalar Konut kredisi kullanımınızda en büyük etken ilk olarak gelir durumunuz, ikinci etken ise söz konusu kredi vermek olduğunda kendilerini teminat altına almayı istemektedirler. Düzenli bir gelire sahipseniz, kredi ödemelerinizi yapamadığınızda banka aylık olarak sizden kredi tutarını maaşınızdan kesmektedir.

Kredi notunuzun yüksek olması da oldukça önem arz etmektedir. Kredi notunuz yüksekse konut kredisi başvurunuz büyük ihtimalle olumlu olarak değerlendirilecektir. Kredi notu yüksek olan banka müşterileri bankalar tarafından sorunsuz, güvenilir müşteri potansiyeline sahip kişiler olarak değerlendirilirler. Ve bankalar böyle müşterilerin ister konut kredileri olsun, ister taşıt kredileri olsun ya da ihtiyaç kredileri olsun bütün kredi ihtiyaçlarını olumlu olarak değerlendirirler.

Konut kredisinde almak istediğiniz eve banka tarafından ekspertiz gönderilerek evin mekanı, yaşı, krediye uygun mu, değil mi? Araştırılır. Ekspertiz olumlu olarak değerlendirirse banka size konut kredisi vermeyi kabul eder. Makalemizde sizle için almış olduğunuz evinizin kredisi bittiğinde kredisi biten evin ipoteği nasıl kaldırılır? Konusunu sizler için araştırdık. Makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konut Kredisinde İstenilen Belgeler

Konut kredisi çekilirken sizden bazı belgeler istenilmektedir. Bu belgeler; Maaş bordrosu, ikametgâh, tapu belgesi, varsa ek gelir belgesi. Bu belgelerin konut kredisine başvuru esnasında eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir.

Borcu Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Konut kredisi biten evi tamamen kendi üzerinize almak istediğinizde yapacağınız ilk işlem tapu dairelerine gitmektir. Çünkü il merkezlerinde ipoteğin kalkmasıyla evin üzerinize geçirilmesi işlemlerini ikamet ettiğiniz ilin tapu müdürlükleri gerçekleştirmektedir. Tabi bunun için ilk olarak bankadan borcunuzun tamamen kaldırıldığını gösteren bir belge istenilerek bu belge tapu dairelerine teslim edilmektedir. Bu belgeye fek belgesi denilmektedir.

Fek belgesini tapu müdürlüklerini teslim ederek evin tapusunu üzerinize alabilirsiniz. Fek yazısını alma işlemlerinde banka 200-400 TL arasında bir ücret talep edebilmektedir. Bazı müşteriler bu ücrete itiraz etmektedirler. Sizinde sözleşme metninizde “ Fek ücretini ipoteğin kalkması durumunda krediyi çeken taraf ödeyecek” gibi bir madde yoksa o zaman fek ücretinden kurtulabilirsiniz.

Ev İpoteği Kaldırma İşlemi

Tapu sizden konut kredinizin tamamen bitirdiğinize dair bankanın vereceği fek yazısını talep eder. Bankadan temin edeceğiniz fek yazısını tapu dairesine götürerek borcunuzu tamamen bitirdiğinizi belgeleyebilirsiniz. Fakat tapu size tapu belgenizi teslim etmeden önce son bir kontrol amacıyla T.C kimlik numaranız ile borcunuzu tamamen kapatıp kapatmadığınızı internet üzerinden kontrol eder. Bu işlem sonucunda tapunuzu size teslim eder.

İpotek Kaldırma Ücreti

İpotek kaldırma ücreti bankadan bankaya değişebilmekte olup, ortalama 200-300 TL arasındadır. Tapu alım işlemleri sırasında 15-20 TL de ekstra dosya masraflarına gitmekte olup, maksimum ipotek kaldırma ücreti 350 TL’yi bulmaktadır.

Ev Kredisi Sona Erince İpotek Kaldırma

Konut kredisi bitiminde ev üzerinde bulunan ipoteği kaldırmak için tapu dairesine gidilip dilekçe verilmesi gerekmektedir. Tapu dairesi sizden bankadan fek yazısı isteyecek. Bankaya evimin kredisi bitti ve ipoteği kaldırmak istediğinizi ifade ettiğinizde banka sizden herhangi bir yasal durum söz konusu olamasa da fek yazısı ücreti olarak 200-300 TL arası değişen bir nakit isteyecektir.

Bankaya ilk kredi başvurunuzda ipoteğin kaldırılması durumu söz konusu olursa fek ücreti talep etmiyorum gibi bir madde talep edilmişse bu durumda banka sizden fek yazısı ücreti alamayacaktır. Bu konuda en başta dikkatli davranılması gerekmektedir. Almış olduğunuz fek yazısı tapuya teslim ederek banka tarafından eve konulan ipotek kaldırılmış olmaktadır.

Konut hesabında devlet desteği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir