Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir Mi?

Konut kredisi kullanarak ev satın alan kişiler, bu evin ödemesi halen devam ederken değişik nedenlerden dolayı evini satışa çıkarabilir. Bu durumda konut kredisi devam ederken evin satışı nasıl olur ve hatta kredisi olan ev satılır mı diye bir sorun ortaya çıkabilir. Bunu kısaca şu şekilde açıklayabiliriz; Kredisi bitmemiş olan evin satışı olur; ama bunun bazı prosedürleri bulunmaktadır. Bunları tamamladığınız anda kredisi bitmeyen konutu başkasına noter üzerinden satabilir ve tapu devri yapabilirsiniz.

Kredisi Bitmemiş Evin Devri ve Satışı

Kredisi bitmeyen ev devredilebilir. Bu noter kanalı ile yapıldıktan sonra ayrıca tapu müdürlüğüne gidilerek tapu devrinin yapılması ile tamamlanır. Bir de bunun banka boyutu vardır. Sonuçta ev halen ipotekli olduğu için banka ipoteği devam eden satışı söz konusu olacaktır ki bu sürece banka da dahil edilmelidir.

Banka kredisi devam ediyorsa yapılması gereken şudur; evi alacak olan kişi ya noter satışı olmadan bankaya gidip kredi borcunu kapatacak ya da yeni kredi çekerek bu krediyi devr alacaktır. Her iki durumda da kişinin satıcıya çok fazla güvenmesi gerekmektedir. Ama bankalar bu sorunu da çözmüşlerdir. Eve bir bloke koyarak satış oluncaya kadar yatan paranın diğer hesaba geçmesi engellenmektedir.

Yani alıcı kişi krediyi bankaya öder; ama tapuyu henüz alıp da noter devri olmadığı için acaba dolandırılır mıyım diye telaşlanabilir. Bu durumda, banka kişinin yaptığı ödemeyi garanti altına almak için tapu devrine kadar parayı diğer satıcı kişinin hesabına aktarmaz. Satış işlemleri ile birlikte bütün aktarımlar da gerçekleştirilir.

Banka İpotekli Evin Satışı Nasıl Olur?

Banka ipotekli ev satışı için yapılması gerekenler çok basittir. Öncelikle banka ipoteğinin kalması gerekmektedir. Banka ipoteği de şu şekilde kalkabilir;

  1. Evin eski sahibi bankaya olan tüm borçları kapatırsa
  2. Evi alacak kişi ev devrini üzerinde almadan bankaya satıcı ile giderek krediyi kapatması
  3. Alıcı kişi aynı banka vasıtası ile yeni bir konut kredisi çekip eski ev sahibinin konut kredisini kapatırsa

Bu üç ihtimal dairesinde ipotekli olan ev satışı yapılabilir. Ev ipoteklerini kaldırılması sonrası noter satışı ve tapu devri çok daha kolay şekilde yapılmaktadır. Daha fazla merak ettiklerinizi lütfen bize sorup danışın.

İpotek Kalkarken Dikkat Ediniz

Kredisi devam eden ev satılır mı, kredisi bitmemiş ev nasıl satılır gibi soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. Evinizi başkasına satmadan önce yukarıdaki banka güvencelerini talep ediniz. Eğer banka size yardımcı olacaksa, yani tapu ile yazışmalar noktasında size destek olacaksa ipotekli evinizi satışını yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir