Nafaka Kalkıyor Mu 2020 Yeni Nafaka Yasası

Ömür boyu eşlerine nafaka ödemek durumunda kalan kişiler, hükümettin yakında çıkarmayı düşündüğü yeni nafaka yasası hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Özellikle birçok nafaka yasası mağdurları nafaka kalkıyor mu 2020 yılı içinde arayış içine girmiş durumdadır. Ömür boyu nafaka ödemek istemeyen erkekler sadece birkaç ay evli kaldıkları eşlerine ömür boyu yoksulluk ödemesi yapmak da istemiyor. Peki ömür boyu yoksulluk ödeneği kalkıyor mu? Ömür boyu nafaka yasası ne zaman kalkıyor? İşte tüm merak edilenleri yazdık.

Ömür Boyu Nafaka Kanunu Değişiyor

Daha önce erkekler isterse bir gün bile bir kadınla evli kaldıysa o zaman ne olursa olsun bu erkek, bayana ömür boyu yanı süresiz nafaka ödemek durumunda kalıyor. Bu da birçok mağduriyetlerin haksızlıkların yaşanmasına neden olmaktaydı; yeni nafaka kanunu ile artık ömür boyu nafakaya son ümitleri de artmış durumda. Peki hükümet 2020 yeni nafaka yasası çıkartması beklenirken yeni beklentilere ne ölçüde cevap veriyor.

Yeni nafaka yasasına göre artık makul nafaka sistemine geçilecek. Yani ne olursa olsun erkek hemen ömür boyu nafaka ödemek mecburiyetinde bırakılmayacak. Kadınların özellikle art niyetli bayanların eski eşleri üzerinde hatalarını idame ettirmeleri tespit edildiğinde hemen nafaka kesilmesine ve iptal edilmesine neden olacaktır.

Süresiz Nafaka 2020 Yılında Kalkıyor Mu?

Seçim öncesinde birçok kişi ömür boyu nafaka kalkacak diye beklerken yine 2019 seçimlerinde bu mümkün olmadı. Bunun yerine seçim sonrası nafaka düzenlemesi yapılması beklenmeye başlandı. Özellikle 2021 gelmeden yeni nafaka düzenlemesinin meclisten geçip resmi gazetede yayınlanması beklenmektedir. Yeni çıkacak olan en son nafaka yasasına göre tabi kadınlara verilecek nafaka tamamen iptal olmayacak; bunun yerine makul nafaka sistemi devreye girecek.

Yani 2020 yılında nafaka tamamen kalkmayacaktır. Birçok bayan da bu süreçte mağdur olmamak için mücadele veriyor; çünkü art niyetli bayanlar yüzünden asıl ihtiyaç sahibi bayanlar ve çocuklar bu durumundan zararlı çıkmaktadır. Bunun önüne geçmek için artık, nafaka iptaline yol açan maddeler daha belirgin olacak olup, özellikle başka erkekler ile yaşayan kadınların nafaka almasına engel olunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir