Satın alınan ev geri iade edilebilir mi?

Birçok kişi hevesle sıfır ya da ikinci el ev satım alırken bazı yanlışlar yapabilmektedir. Özellikle evin bulunduğu semt seçiminde yapılan hatalar; bunun yanı sıra satın alınan evin üstünde ya da altında bulunan sorunlu komşular nedeniyle satın alınan evin iadesi istenilmektedir.

Aynı zamanda diğer bir önemli gerekçe olarak satın alınan evin ayıplı çıkması durumunda evin iade edilme talebi ortaya çıkabilmektedir. Satın alınan ev iade edilebilir mi? burada satın alınan evin niteliği önemli bir detayı oluşturmaktadır. Ev sıfır mı satın alındı? Müteahhitlerle satın alındı soru işareti temelden mi satın alındı? İkinci el olarak mı satın alındı sonra ev TOKİ aracılığıyla mı satın alındı?

Bunlar evin iade edilmesi satışının iptal edilmesi ile ilgili önemli detayları oluşturmaktadır.

Satın alınan ev geri iade edilebilir mi?

Temel’den projelerde cayma hakkı kullanılabilir

Temel’den girilen proje evlerde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Burada yargıtayın vermiş olduğu bir karar söz konusudur yargıtayın vermiş olduğu kararlara göre çok satılan evler gerekçe gösterilerek vazgeçme yani cayma hakkı kullanılabilmektedir.

Proje için ödenen ön ödeme yani peşinatla burada da iade edilmesi gerekmektedir. Peşinatın sadece anlaşılan oranı belli bir kısmına kadar kesinti yapılması Yargıtay tarafından onaylanmış olsa da orada tüketici hakem heyetine ve oradan idari mahkemesine başvuru yapılarak ödenen peşinatın tamamı tahsil edilebilir ama temel’den projeler belli bir aşamadan sonra iptal edilmesi yani cayma hakkının kullanılması mümkün olmayabilir; bundan dolayı cayma hakkı kullanılacaksa erken davranması gerekmektedir.

Satın alınan ikinci el ev iade edilebilir mi?

Satın almış olan ikinci el evin iadesi bazı şartlarda mümkündür bunların en önemlisi evin noterden yani tapudan satın alınmasını takip eden 14 gün içerisinde evin iade edilmesi talebini yapması gerekmektedir. 14 günü geçen söyler için ise ev iade talebi geçerli olmayacaktır. 14 gün sonra evde ev sahibi tarafından söylememiş büyük bir ay bunun olması; komşuların şahitlik yaparak ortaya çıkması durumunda ev iadesi söz konusu olabilir ama mahkeme olmadan 14 gün içerisinde en iyi adresi olacaktır onun haricindeki diğer başvurularda büyük ihtimalle mahkeme kararı söz konusu olacaktır. Ev iadelerinde de herhangi bir kesinti olmadan satın alınan para üzerinden ev parası geri verilecektir.

Sıfır evlerin iade edilmesi

Müteahhitten satın alınan sıfır evlerin ayıplı çıkması durumunda paranın tamamının geri alınması koşuluyla evi adresi gerçekleşebilir. Müteahhitin taahhüt ettiği bazı durumların gerçekleşmemesi durumunda ev sahibinin haklı olarak evin geri iadesini talep edebilir ve parasını geri alabilir. Müteahhit parayı vermemesi durumunda bu sefer bu iade talebi mahkemeye intikal edecek ve mahkemenin vereceği karara bağlamak nihai karar verilecektir. ama alıcı kişi haklı olması durumunda mahkeme büyük ihtimalle iade edilmesine karar verecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir