Kredi Notu

Sicil Affı 2019 Başvurusu Nasıl Yapılır?

2019 yılında Kredi Sicil Affı Yasası Yürürlüğe girecek. Peki Sicil Affı 2018 Başvurusu Nasıl Yapılır? Sicil affı nasıl silinir? Esnaf bu aftan nasıl yararlanacak? Başvuru şartları ve detaylar haberimizde.

Esnafımıza 2019 yılında Devlet tarafından 2019 sicil affı yasası getirilecek. Bu yasa ile esnafımızın geçmiş döneme ait ödenmemiş borçlarından doğan bozuk sicili silinecek. Peki esnaflarımız sicil affından nasıl yararlanacaklar, sicil affı için nereye başvuru yapılacak ve 2018 yılında sicil affının detayları neler olacak?

2018 Sicil Affı Yasası Başvuruları Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Son günlerde gündemden düşmeyen esnafımıza verilecek olan sicil affı yasası kapsamında binlerce esnaf ticari ve bireysel kredi kullanabilmek için yasanın yürürlüğe girmesini bekliyor. Esnafımız, bu yasanın yasalaşmasını müteakiben, bankalara başvuru yaparak, gerek Faizsiz Esnaf Kredisi, gerekse diğer ticari kredilerden faydalanabilecekler. Bu yasada sadece esnafımız değil, 4-B kapsamında BAĞ-KUR’a bağlı olarak çalışanlarda faydalanabilecekler. Ticaret Bakanımız sayın Tüfenkci bu konuda şunları söyledi;

İşsizlik Fonu’nda işveren ve işçi 3 pay ödüyor ama biz esnafın durumunu dikkate alarak ‘2 pay ödesin, bir pay devlet ödesin’ formülü üzerine inşa ettik. Netice itibarıyla iflas eden, iş yerini şu veya bu nedenle kapatanların bu fondan yararlanmasını istedik.” dedi.

Yine 2017 yılında esnafımız için yürürlüğe girecek olan yasanın Mecliste kabul edilmesini müteakiben başvuru şartlarının ve koşullarının netleşeceği ve yasanın Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmesi sonrasında tüm esnafımızın bankalara olan borçları nedeniyle kötü sicillerinin bankalar tarafından silineceği değerlendiriliyor.

esnafa-sicil-affı-yasası-şartları

Sicili bozuk olan esnafımızın, findeks ve KBB bürosu tarafından hesaplanan kredi sicil notunun, sicil affı sonrasında yükseleceği ve bu yükselme sonucunda, esnafımızın rahatlıkla kredi çekebileceği değerlendiriliyor. Esnafımız sicil affı yasası yürürlüğe girmeden önce kredi notunun hangi düzeyde olduğunu bu sayfadan öğrenebilirler.

Sicil Affı 2019 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hükumetin ve Ticaret Bakanımız sayın Tüfenkci’nin açıklamaları sonucunda;

  • Esnafa sicil affı 2017 yasası kapsamında tüm esnafın tüm borcunun 2017 yılında bir defaya mahsus affedilmesi yerine, borçların yapılandırma yoluna gidileceği,
  • Borcunu ödemesine rağmen temerrüte düşmesi nedeniyle sicili bozuk olan esnafın, kara listeden çıkarılacağı,
  • Halen borcu olan ve ödemeye devam eden iyi niyetli esnafımızın borçlarının yapılandırılacağı ve yapılandırılan borçlar nedeniyle sicili temiz olmayan esnaf ve sanatkarlarımızın yapılandırılan borçları için de kara listeden çıkarılacakları,
  • Bu tarihten sonra yeniden borçlanma veya borcunu ödeyememe durumlarının esnafa sicil affı yasası kapsamında değerlendirmeye alınmayacağı,
  • İşyerini kapatan, esnaf veya tacir olmayan ancak daha önce ki ticari faaliyetleri neticesinde sicili bozulan ve esnaflığı ile ilgili borçları bulunan kişilerinde bu borçlarını yapılandırmaları durumunda yasadan faydalanabilecekleri,
  • Merkez bankası ve findeks üyesi KBB tarafından da esnafımızın sicil notunun düzenleneceği,

değerlendirilmektedir. Tabi bunlar sadece uzmanlar tarafından yasanın getireceği düşünülen yönleridir. Esnafımız sicil affından nasıl yararlanacak sorusuna cevap olarak ta, esnaf sicil affı başvurusu gibi bir işleme gerek olmayacağı, bankaların yasa kapsamında direk olarak düzenleme yapacakları, ancak bu yasanın yürürlüğe girmesine rağmen, halen kara listede sicili bozuk olarak görülen esnaflarımızın ise, borcun kaynağı olan bankalara ve finans kuruluşlarına 2018 yılında sicil affı başvurusu yapabilecekleri değerlendiriliyor.

esnafa-sicil-affı-başvurusu-nasıl-yapılır

Sayın Tüfenkci’nin söylemlerine göre, yürürlüğe girecek sicil affı yasasından sadece esnafımızın değil, kredi ve kredi kartı borçlularının da yararlanabileceğinin altını çizdi. Şuan itibariyle ülkemizde 12.500.000 sicili bozuk vatandaş olduğunu bu vatandaşların sicillerinin, bireysel ihtiyaç kredisi veya kredi kartları nedeniyle kırmızı kalem çekildiklerini,  borçlarını tamamını 6 ay içinde ödeseler de 5 yıl boyunca kara listeden çıkamadıklarını, yürürlüğe girecek olan 2017 sicil affı yasası ile bu durumun ortadan kalkacağını, 5 yıl sicil silinme süresini bekleyenlerin veya borcunu yapılandıranların yasadan yararlanacağını belirtti. Bu söylemlere göre Esnafımıza ve diğer borçlulara verilecek olan Sicil Affı Yasasının 2 şartı bulunuyor.

  1. Borcunu ödemesine rağmen 5 yıllık kötü sicil bekleme süresini bekleyen kredi kartı, bireysel kredi, ticari kredi veya esnaf kredisi borçluları kara listeden çıkarılarak sicilleri temizlenecek,
  2. Borcu olmasına rağmen yapılandıran ve düzenli ödeme yapan kişilerin sicilleri temizlenecek.

2019 yılında hükümet bu yasa ile birlikte birde Ahilik Fonunu devreye sokmaya hazırlanıyor. Bu yasanın yürürlüğe girmesinin amacı ise, iş yerini kapatan veya iflas eden esnafımızın, belirli bir süre maddi sıkıntı yaşamaması için, işçilere ve diğer çalışanlara ödenen İşsizlik Maaşından yararlanabilmesi içindir. İş yerini kapatan esnaf, BAĞ-KUR primi ödeme süresine göre, devlet tarafından maaşa bağlanacak ve 6 ile 12 ay arasında 700-1300 TL. arasında esnaf işsizlik maaşı verileceği tahmin ediliyor.

KOSGEB tarafından 2017 yılında verilmesi planlanan KOBİ’lere sıfır faizli işletme kredisi için başvuru yapmayı düşünen ancak sicili bozuk olduğu için kredi alamayan, KOSGEB’den ön onay almasına rağmen bankalar tarafından başvurusu reddedilen esnafımızın da 2017 sicil affı kanunundan yararlanması durumunda sıfır faizli esnaf kredisi çekebileceği değerlendiriliyor. Ancak, aftan yararlanmasına rağmen, halen ödemedi borçları nedeniyle bankalara aylık ödemeleri fazla olan, bu sebeple çekeceği kredinin ana parasını ödeme gücü bulunmayan veya kazancı buna yetmeyen esnafın aftan yararlanmasına rağmen faizsiz kredi çekemeyeceği tahmin ediliyor.

Esnafımıza ve diğer vatandaşlarımıza 2019 yılında verilecek olan sicil affı ve bu affa konu olan yasal düzenlemeyi güncel olarak takip etmekte ve esnafımızın bu yasadan yararlanması için gerekli şartlar ve başvuru yolları ile nasıl yararlanacak sorusuna cevap aramaktayız. Sizde yasanın Resmi Gazete’de yürürlüğe girmesini müteakiben güncel bilgilere göre başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Devletin 2019 yılında verdiği diğer, hibe, teşvik, promosyon ve sıfır faizli kredi ödemelerinden yararlanabilirsiniz.

Sicil Affı 2019 Başvurusu Nasıl Yapılır? isimli yazımızı paylaşarak, bilgi sahibi olmayanların faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

To Top