Genel

Sıfır Faiz 2019 Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sıfır faizle 50 bin lira konut kredisi başvuruları 10 ŞUBAT 2019 tarihi itibariyle başladı.  Binlerce kobi ve esnaf devlet destekli 0 faizli KOSGEB kredisi almak için KOSGEB internet sitesine bir başvuru sayfasına akın etti.  Bu yazımızda 0 faizli KOSGEB kredisi başvuru sayfası olan sifirfaiz2019.kosgeb.gov.tr Girişimi başvuru işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

0 faizli KOSGEB kredi başvurusu nasıl yapılır?

2019 yılında faizsiz krediye başvurmak için veritabanına kayıt olmanız gerekmiyor. Onay alan işletmeler ikinci aşama olarak E-kobi kaydı yaptırabiliyor. Tek şart, güvenlik soruşturmasından geçmek ve KOSGEB yasaklı işletme olmamak. 2015 yılında 30 bin faizsiz kredi çeken işletmelerde bu destekten yararlanamayacaktır.

Kosgeb’e kobi kaydı yaptırmayan esnaflar ne yapmalı?

Eğer halen KOSGEB Veritabanına kayıt yaptırmamış iseniz, KOSGEB veritabanı Giriş sayfasına tıklayarark KOBİ kaydını yaptırmalısınız. Eğer KOBİ kaydı yaptırma iseniz hiçbir şekilde faizsiz esnaf kredisi alamazsınız. Kayıt yaptırmanızı rağmen beyanname güncelleme işlemi yapmamış iseniz acilen KOBİ beyannamesi güncelleme işlemi yapmalısınız.

Güncelleme işlemlerini tamamlayan tüm esnaflarımız sifirfaiz.kosgeb.gov.tr adresinden giriş yaparak sisteme faizsiz kredi başvuru sayfasına ulaşabilirler ve bu sayfadan KOBİ işletme faizsiz kredi desteği başvurusu yapabilirler. Başvurular 19 Aralık 21 Aralık tarihleri arasında devam edecek olup çarşamba günü gece saat 24’te başvurular sona erecektir. Bu tarihi sonrasında KOSGEB’in yapılan başvuruları değerlendirme ve inceleme onay sayfası başlayacaktır.

KOSGEB faizsiz kredi başvuruları neye göre değerlendirecek?

KOSGEB Kredi sayfasından belirtildiği üzere başvurular il bazında TUİK verilerine göre belirlenecektir. Ülkemizde istatistik tutan resmi kamu kuruluşu olup bu veriler üzerinden yapılan inceleme ve değerlendirme sonrasında 250 milyar lira bütçe içerisinden her ile ayrılan oda dahilinde KOSGEB ön onay işlemi yapılacaktır. Şehirlerimizin nüfusları bu şehirlerde bulunan esnaf ve kobi’lerin (KOSGEB’e kayıtlı) sayıları göz önüne alınarak bu bu kapsamda bir sıralama yapılacaktır. KOSGEB tarafından 24 saat içerisinde tüm başvuru yapan esnaflar kabul veya Red onayı verilecektir. Onay işlemlerine başvurunun yapıldığı sıfırfaiz2017.kosgeb.gov.tr internet sitesinden başvuru sayfasından takip edilecektir. Kosgeb 50 bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Sonuçları Listesi bu sayfadan takip edilecektir.

Kosgeb’den sıfır faizli kredi ön onayı alan esnaflar ne yapacak?

Kosgeb sıfır faiz başvuru sayfasından ön onay alan esnafların sıfır faizli kredi için bankalara başvuru süreci başlayacaktır. Bu aşamada esnaflarımızın yapması gereken husus sıfır faiz başvuru sayfasına giriş yaparak bu sayfadan yapmış oldukları başvurunun onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmek ve onaylanmış olması durumunda başvuru formundan çıktı alarak başvuru formu ile birlikte bankalara başvuru yapması olacaktır. KOSGEB protokolü ile anlaşmalı bankalar başvuru yapan kişilerin tariflerini olarak protokol hükümlerine göre değerlendirme yapacaklardır. Kosgeb’ten 0 faizli kredi için alınması bankalarında onay vereceği anlamına gelmemektedir.

0 faizli KOSGEB kredisi banka onay aşaması

Bankalar başvuru Yapan esnafların Öncelikle Sıfır faiz kosgeb gov tr internet sitesinden başvuru sayfasından almış oldukları onay formunu kontrol edecekler ve protokol hükümlerine göre gerekli bulunan diğer evraklarında teslim edilmiş olması durumunda taleplerini değerlendirmeye alacaklardır. KOSGEB’in ön onay aşamasında yapmış olduğu değerlendirme gibi bankalarda bu süreçte protokol hükümlerine göre değerlendirmelerini gerçekleştireceklerdir. Bu süreçte çok net bir bilgi vermemiş olsalardı sıfır faizli KOSGEB kredilerine yasaklı olan esnafların faydalanamayacağı düşünülmektedir.

10 ŞUBAT 2019 Güncelleme

Kosgeb 2019 yılı içerisinde tekrardan 50 bin lira sıfır faizli kredi için başvurular başladı. 10-20 ŞUBAT tarihleri arasında başvuru yapan işletmeler için 28 Şubat 2020 tarihinde sonuçların açıklanacağı bildirildi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

To Top